Droga do sukcesu wiedzie przez prawybory. Spotkanie w Legnicy

Udostępnij:

Spotkanie z Obywatelami RP w Legnicy zgromadziło około 60 osób. Koncepcja powszechnych prawyborów była gorąco dyskutowana, przy czym większość zabierających głos domagała się konkretów
 
Pytali: w jaki sposób tworzyć komitety prawyborcze, jakie dokumenty (ramowa umowa, deklaracja demokratyczna, ordynacja) są niezbędne dla jej powołania, kto może do nich przystąpić i na jakich zasadach. Wiele osób domagało się stworzenia nowego ruchu (partii?), żeby „wreszcie było na kogo głosować”. Uważały one, że same prawybory jako mechanizm oddolnego i demokratycznego tworzenia koalicji przeciwko PiS i próbom instalowania w Polsce dyktatury, to za mało. Ludzie potrzebują konkretnego programu i politycznego przywództwa.

Dominowało pytanie o siłę sprawczą: skoro partie zamknęły się w strukturze oligarchicznej obsługującą głównie samą siebie, kto jest w stanie przekonać ludzi do zaangażowania, wyjścia z absencji, „okopania się” w prywatności i wewnętrznej emigracji. Paweł Kasprzak tłumaczył, że właśnie siła sprawcza legła u podstawy sposobu działania Obywateli RP – formułowanie konkretnych postulatów i uporczywa walka o ich realizację. Kasprzak przedstawiał powszechne prawybory jako logiczne zwieńczenie i kontynuację tej filozofii.


Zobacz relację wideo ze spotkania:


Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *