Dla komitetów wyborczych

Udostępnij:
  • 35
    Shares

Prawybory są sposobem na wyłonienie list opozycji demokratycznej w wyborach samorządowych. Doświadczenia europejskie pokazują, że taka metoda pozwala osiągnąć lepsze wyniki następujących później wyborach.

Dla przeprowadzenia prawyborów konieczne jest porozumienie lokalnych komitetów wyborczych, zarówno partyjnych, jak i społecznych, którego zasadniczym warunkiem jest akceptacja wyniku głosowania. W ten sposób powstają koalicyjne listy kandydatów, a komitety zobowiązują się zaakceptowania wyników prawyborów i nie wystawiania kandydatów poza wspólną listą.

W prawyborach będą mogli głosować wszyscy dorośli obywatele, którzy podpiszą Deklarację Demokratyczną. Głosowanie odbędzie się tak, jak w wyborach powszechnych – na kartach wyborczych, wrzucanych do urn, w lokalach wyborczych.

Inicjatorami prawyborów Demokracja od Zaraz są Obywatele RP i Obserwatorium Wyborcze. Inicjatorzy pomogą lokalnym komitetom w przeprowadzeniu głosowania – opracują ordynację, przeszkolą członków komisji wyborczych, udostępnią oprogramowanie i pomogą dotrzeć z informacją do wyborców.

Jeżeli jesteś zainteresowany przeprowadzeniem prawyborów w swojej gminie lub powiecie zapoznaj się z prezentacją [link] dotyczącą zasad ich organizacji. Ze wszystkimi organizacjami i grupami obywatelskimi zainteresowanymi zorganizowaniem prawyborów skontaktujemy się i przekażemy szczegółowe informacje.

Jeżeli rozważasz wzięcie udziału w prawyborach jako kandydat(ka) – zgłoś się:

* pole wymagane

Przetwarzanie danych osobowych

  • Administratorem zbieranych danych osobowych jest przez fundacja Wolni Obywatele RP z siedzibą w Warszawie przy ulicy Henryka Dembińskiego 4B. Dane wykorzystywane będą do przeprowadzenia prawyborów, aby poinformować Cię o kolejnych naszych działaniach oraz w celach statystycznych. Podanie danych jest dobrowolne. Swoje dane możesz w każdej chwili poprawiać, a także zawsze możesz zażądać ich usunięcia.

Organizacja prawyborów

Newsletter

WebinariumUdostępnij:
  • 35
    Shares